Endonezya’ya Vize

 

ENDONEZYA NASIL GİDİLİR?
VİZE NASIL ALINIR?

Güneydoğu asyada bulunan ve okyanuslarda bulunan, onbinlerce adalarla oluşan Endonezya volkanik dağlar, tropikal yağmur ormanlarla, doğal güzellikler, çeşitli kültürel yapısıyla ve son zamanlarda tatil turları ile pöpüler ülkedir. Dunyanın yeryüzündeki cenneti olarak bilinen bali yanı sıra Lombok adası, Raja Ampat, Bromo yanardağı, Borobudur tapınağı gibi harika mekanları gibi ziyaret edilmekte kesinlikle tavsiye edilir.

Peki Endonezyaya nasıl gidilir?

Pandemi süreci dışında genelde Türk hava yolları İstanbuldan Endonezya başkenti Cakartaya haftada 7 uçuş, Bali adasına haftada 3 uçuş düzenlenmektedir. Ayrıca Qatar, Emirates, Etihad, Singapur vs. Havayolları gibi aktarmalı uçuşları seçebilirsiniz.

VİZE NASIL ALINIR?

Endonezya Türk vatandaşlarına seyahat amaçlı için vize istemeyen ülkelerindendir. TC Cakarta büyükelçiliği tarafından düzenlenen 30.3.2017 tarihli duyuruya göre belirlenen havaalanı ve limanlardan giriş yapmak kaydıyla Endonezya’yı ziyaretlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftırlar. 30 günlük muafiyetsüresi uzatılamamaktadır. Vizesiz giriş yapılabilecek havaalanları aşağıda sunulmaktadır:

  1. Cakarta, Soekarno-Hatta Uluslararası Havaalanı
  2. Surabaya, Juanda Uluslararası Havaalanı
  3. Bali (Denpasar), Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı
  4. Medan, Kualanamu Uluslararası Havaalanı
  5. Batam, Hang Nadim Uluslararası Havaalanı

Belilenen Havaalanı dışında turistik ziyaretlerle sınırlı kalmak süretiyle 35$ karşılığıyla giriş kapılarından vize alabilmektedir.
Endonezya’da birçok yerde bulunan göçmenlik bürolarına giderek belirli bir ücret karşılığında dilerseniz vizenizi 1 ay daha uzatabiliyorsunuz.
Turizm amaçlı olmayan ziyaretler ise Endonezya’nın Ankara Büyükelçiliğine müracaatla vize almaları tavsiye olunmaktadır.
Ancak ziyaret yapıldığı tarihte vizenin altı ay geçerliliği dikkat edilmesi gerekir.
Turizm vizesiyle seyahat süreleri aşmaları durumlarda her gün 25$ karşılığı ceza verilir ve Göçmen bürosunda beklemeleri sözkonusu olmaktadır.

 

Endonezya’ya Gitmek İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Pasaport (Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve kapı vizesinin basılabilmesi için 2 sayfası boş olan)

  • Kimlik kartı
  • Seyahat belgeleri ( Uçak biletleri vb.-Özellikle dönüş bileti olmalı)
  • Konaklama yerini gösteren belgeler ( Otel rezervasyonları vb.) varsa davetiye.
  • Finansal durumu gösteren belgeler de talep edilebilir.