Endonezyadaki Diller

 

ENDONEZYA HALKI HANGİ DİLLERİ BİLMEKTİR?

270 milyon nüfusla ve dunya sıralamasında 4. Nüfüsa sahip olan bir ülke, Endonezyada günlük olarak yaklaşık 700’den fazla dili konuşulmaktadır. Nasıl yani? Endonezya’da her ırkı kendi dilini var fakat Endonezyanın halkı birleştirmek için ortada yeni bir dil yaparak oluştuldu. Dilinin adı Endonezya Dilidir ( Endonezyaca / Endonezce ). Bu dil resmi durumlarda kullanmaktadir (Örn. Okul, Ofis, Parlemen, Televizyon, vb). Endonezya’da ne ırksan olsun, herkes Endonezya Dili öğrenmesi lazım. Endonezyanın en büyük etniği Cava kendi dili yaklaşık 84 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Sunda etniği (En büyük ikinci etnik) dili ise 42 miyon kişi kullamaktadır. Endonezyada en kullanılan 5 yerel dilleri ise aşağıdaki listede belirlenmektedir:

 1. Cava Dili (Bahasa jawa) (84.300.000 kullanıcı)
  Cava dili, Cava halkının günlük faaliyetlerinde yaygın olarak kullandığı bir dildir. Cava halkı genellikle Orta Cava ve Doğu Cava bölgelerinde yaşar. Cava dili kullanımı kimlere kullandığına bağlı olarak üç kategoriye ayrılmıştır.
 2. Sunda Dili (Bahasa Sunda) (42.000.000 kullanıcı)
  Sunda dili, Endonezyanın en büyük ikinci etnik olan sunda halkının günlük faaliyetlerinde yaygın olarak kullandığı bir dildir. Sunda halkı genellikle Batı Cava ve Banten eyaletinde yaşar.
 3. Melayu Dili (Bahasa Melayu) (13.040.000 kullanıcı)
  Bahasa Melayu aynı zamanda Malayca olarak adlandırılmaktadır. Bahasa Melayu Malay halkının kullandığı dildir. Malay halkı Endonezyanın Sumatra adası, Malezya, güney Tayland bölgelerinde yaşamaktadır. Malezyadaki halk çoğunluğu malay etnikli sebebiyle aynı zamanda resmi dili olarak kanunlaştırılmıştır. Endonezya dili bile Malaycadan türetilmiş bir dildir.
 4. Batak Dili (7.045.000 kullanıcı)
  Batak dil ailesi, Endonezya’nın Sumatra kentinin kuzey kesiminde konuşulan bir grup dilidir. Batak dil ailesi, içindeki diller içerir: Kuzey; Karo Pakpak dili. Güney ; Angkola, Toba Batak dili, Simalungun dili ve Mandailing
 5. Madura Dili (6.770.000 kullanıcı)
  Madura Adası başta olmak üzere Doğu Java’da veya Pasuruan, Surabaya, Malang’dan Banyuwangi, Masalembo Adaları’na, Kalimantan Adası’na uzanan ‘At nalı’ olarak bilinen bölgede yaşayan halkın iletişim kurmakta kullanılan dildir.

Peki Endonezya halkı yabancı dilleri biliyorlar mı?

Birçok Endonezyalı en az bir bölgesel dil (örn. Cava dili) ve ulusal dili (Endonezya dili) konuşabilmektedir. Endonezyalılar genellikle İngilizce konusunda biraz bilgileri vardır. İngilizceniz varsa Endonezya’da hayat kolayca geçersiniz. İngilizce yanı sıra medreselerde Arapça eğitimi gören Endonezyalılar genellikle Arapça anlamış olurlar. Turistik yerleri olarak bilinen yerlerde (Bali adası gibi) genellikle yabancı dil bileni bulmak kesinlikle zor değildir.